Historie MOP - ::Artecan Bohemia kennel.::.Pug.::.Mops.::.Chihuahua.::.Čivava::

Přejít na obsah
HISTORIE  PLEMENE  PUG - MOPS

Původ mopse začíná patrně ve starověké Číně. Je všeobecně známé, že v Číně dávní předkové mopse, nazývaní „bajami“, byli široce rozšíření jak v budhistických kláštertech, tak i ve dvoře císaře. Za vlády dynastie Shan (1751 – 1111př. Kr.) existovala pracovní pozice hlídače těchto dvorních psů.

Psi známí jako "krátkohubí" jsou popisováni ve spisech datovaných kolem roku 600 před Kristem a byli pravděpodobně předchůdci moderního plemene, kterému dnes říkáme mops. Pravděpodobně se jedná o jakousi krátkosrstou varietu pekinéze. Dlouhosrstí psi byli chováni pro svou podobnost se lvem zatímco předek mopse byl chován díky krátké srsti, u které byly mopsovy vrásky na čele více znatelné, a Číňané vždycky hledali vrásky s tvary podobnými znakům čínského písma. Nejoblíbenější znak, který Číňané hledali na čele mopslíků, byly tři vrásky, které dohromady dávaly slovo "princ".

Je možné, že mops je vlastně trpasličí formou mastifa. Ačkoliv byli vzrůstem tak malí, bývali bráni na císařský lov. Nosili je ve speciálních nosítkách až na místo lovu, aby pejskům ušetřili sílu. Čínská smetánka se zabývala šlechtěním miniaturních psů, kteří by se vešli do kapsy. Bylo to pro ně nejen zábavou, ale natolik módní záležitostí, že těm nejmenším pejskům udělovali tituly a obdarovávali je nejrůznějšími šperky a oděvy. Konečné plemeno však bylo vyšlechtěno v Evropě.

Ve druhé polovině 16. a začátkem 17. století Čína začala obchodovat s evropskými zeměmi, například s Portugalskem, Španělskem, Holandskem a Anglií. Obchodníci při návratu z Orientu s sebou přivezli jako dárky malé psíky, a tak se začala šířit obliba mopslíků v Evropě. Mopsové dovezení do Evropy se patrně poprvé vylodili v Holandsku, možná díky známé obchodní společnosti Dutch East India Company. Pozdní 19. století vidělo začátky psích výstav v Anglii, a mopsové byli poprvé vystaveni v roce 1861.

Plemenná kniha byla započata v roce 1871, a v prvním svazku bylo šedesát šest mopsů. Angličtí mopsové se vyvíjeli hlavně podél dvou linií: Willoughbyho a Morrisonovy. Každá měla vlastní šlechtěné zvláštnosti, a obě řady existovaly mnoho let jako soupeři. S přehoupnutím do 19. století se mops jako plemeno stal více standardizovaným, barvy se rozdělily a vyrovnaly do současné "plavé" či "Isabela" a do černé. Je také známo, že "černá maska" byla na místě jako dnes, jak lze tušit z občasného nazývání mopsů "Holandským Mastifem" s odvoláním na maskovanou tvář mnohem většího plemene Mastifa.

Zajímavý je původ názvu plemene. V průběhu dějin nazývali Mopse různými jmény a nikdo přesně neví, odkud toto jméno vzniklo. V 2. polovině 16. století v Anglii bylo všeobecně uznané slovo „pug“. Anglické slovo pug je asi odvozeno od latinského pugnus - pěst podle pěst připomínající typickou mopsí hlavu. Poprvé bylo použito ve slovníku psů, který napsal M. Beili. Slovník psů byl sestaven v roce 1731. Píše v něm, že slovo „pug“ znamená přezdívku opice nebo psa. Existuje domněnka, že mopsovi říkají mops pro jeho unikátní vzhled. - Pro jeho plochý čumák, jaký má opice. V češtině je toto slovo přejato od stejně znějícího německého Der Mops majícího pravděpodobně původ v holandském mopperen - chrápat.
Návrat na obsah