Historie CHI - ::Artecan Bohemia kennel.::.Pug.::.Mops.::.Chihuahua.::.Čivava::

Přejít na obsah
HISTORIE  PLEMENE  CHIHUAHUA - ČIVAVA

Čivava je nejmenší psí plemeno na světě, jehož jméno je odvozeno od největší mexické provincie Chihuahua. Předpokládá se, že tito psi dříve v oblasti střední Ameriky žili volně v norách a v době existence civilizace Toltéků byli domorodci chytáni a domestikováni. Pověsti jihoamerických indiánů zmiňují čivavy jako ochránce zemřelých náčelníků na cestě do světa duchů, malé pejsky najdeme i na mnoha dobových vyobrazeních a soškách.

Před domestikací byly čivavy nejspíše divokými psy, kteří obývali brlohy v zemi. I dnes mohou majitelé čivav pozorovat, že psi se rádi uvelebí v každém koutě a skulině. Původ plemene je nejasný. V podstatě existují tři teorie o jeho vzniku. Pro žádnou z těchto teorií ale neexistuj í jednoznačné doklady. Plemeno lze také velmi obtížně přiřadit k nějaké běžné a dobře definované skupině plemen psa domácího. Pokud se podíváme na stavbu těla, můžeme vypozorovat znaky, jež ukazují na příbuznost s čínským chocholatým psem a mexickým naháčem.

První záznam o čivavě jako o samostatném plemeni byl pořízen roku 1884, kdy ji podnikaví Mexičané v pohraničních obchodech začali prodávat turistům. Drobným psům se říkalo mexicko-texaští a arizonští psi, podle toho, čí byla půda, na které obchody stály. Postupně však byla stále pevněji spojována s mexickým státem Chihuahua. Nelze přesně určit, jak toto plemeno vzniklo. Jedna teorie uvádí, že jejím předkem byl pravděpodobně "Techichi", malý pes mexických Toltéků a Mayů. Předpokládá se, že tito psi žili v divočině dříve, než byli chyceni a domestikováni. Další teorie uvádí, že čivava je potomkem evropských psů, kteří se za moře dostali s kolonizátory. Podle této teorie byl jejím předkem malý kontinentální španěl se vztyčenými ušními boltci. Jiná teorie zase tvrdí, že čivava je potomkem psů z Číny, kteří se do Ameriky dostali na obchodních lodích. K vyšlechtění dlouhosrsté variety byli zřejmě použiti trpasličí špicové a papilloni. Krátkosrstá čivava byla údajně vyšlechtěna přikřížením manchesterského toy teriéra. Do roku 1915 bylo v USA zapsáno 30 čivav a počátkem 70. let jejich počet stoupl na více než 25 000.

Čivava je rodinný pes. K celé rodině přilne velmi silným poutem. Je inteligentní s roztomilým, přítulným a přátelským chováním. Nezapře své lovecké sklony. Tak jako každý pes, tak i čivava potřebuje mít jasně určené místo v rodinné hierarchii, jinak má sklony převzít velení. Vzhledem je to typicky společenský pes, avšak nesmíme se nechat zmást. I přes svou velikost je to velmi odvážný pes. Díky své odvážnosti se nebojí ani větších psů, i když přednost dá mnohem radši psům podobné velikosti. S ostatními domácími zvířaty vychází velmi dobře. Tento psík je velmi hravý a má rád děti, ale hodí se spíše k dětem odrostlejším, které pochopí, jak se k němu mají chovat a které mu neublíží. Vhodným sportem, které můžou děti s čivavou dělat, je agility.

Mezinárodní kynologická organizace FCI uznala standard tohoto plemene v roce 1942, do České republiky byla první čivava dovezena v roce 1971 z USA. Skutečnou oblibu si však čivava v Evropě získala až v 80. letech a od této doby se stále drží mezi nejpopulárnějšími a nejžádanějšími plemeny.
Návrat na obsah